Regulamin
Sklep internetowy działający pod adresem www.madecohome.com jest prowadzony przez firmę F.U.R „Świat paneli PERFECT” Robert Pędzijski NIP: 629 213 00 42 z siedzibą pod adresem : ul. Gen. Ziętka 74 41-400 Mysłowice.
Definicje pojęć używanych w regulaminie:
Sklep internetowy – Sklep internetowy prowadzony pod adresem www.madecohome.com przez Sprzedawcę.
Sprzedawca – F.U.R „Świat paneli PERFECT” Robert Pędzijski NIP: 629 213 00 42 z siedzibą pod adresem : ul. Gen. Ziętka 74 41-400 Mysłowice.
Regulamin – Regulamin sklepu internetowego regulujący zasady sprzedaży na stronie internetowej www.madecohome.com.
Klient – Osoba fizyczna posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej zawierająca ze Sprzedawcą umowę sprzedaży.
Konsument – osoba fizyczna zawierająca ze Sprzedawcą umowę sprzedaży niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Zamawiający – Klient lub Konsument zawierający umowę sprzedaży ze Sprzedawcą.
Produkt/Towar – rzecz ruchoma będąca przedmiotem umowy sprzedaży między Konsumentem a Sprzedawcą.
Umowa sprzedaży – umowa sprzedaży zawierana za pośrednictwem Sklepu internetowego między Zamawiającym
a Sprzedawcą.
1.Postanowienia ogólne
- Regulamin określa ogólne warunki, zasady oraz sposób sprzedaży prowadzonej w sklepie internetowym www.madecohome.com
- Przed zawarciem umowy sprzedaży Klient jest zobowiązany zapoznać się z treścią Regulaminu i związany jest z jego postanowieniami w chwili dokonywania zamówienia.
- Złożenie zamówienia jest równoznaczne ze zgodą na wszystkie postanowienia i informacje zawarte w Regulaminie oraz Polityką Prywatności w brzmieniu obowiązującym w chwili złożenia zamówienia.
- Ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje o Towarach podane na stronach Sklepu internetowego, w szczególności ich opisy, parametry techniczne i użytkowe oraz ceny stanowią zaproszenie do zawarcia umowy, w rozumieniu art. 71 Kodeksu Cywilnego.
2. Zasady zawierania umowy sprzedaży
- Umowa sprzedaży towarów zawierana jest zgodnie z prawem polskim.
- Warunkiem realizacji zamówienia jest prawidłowe wypełnienie formularza zamówienia na stronie www.madecohome.com, określenie formy płatności i przesłanie zamówienia.
- Zamawiający po dokonaniu wyboru określonego Produktu lub Produktów, celem zawarcia umowy sprzedaży powinien dokonać rejestracji lub podać niezbędne dane do realizacji zakupu w systemie sklepu poprzez uzupełnienie formularza rejestracyjnego z danymi niezbędnymi do realizacji zamówienia. Sprzedawcę złożonego zamówienia jest potwierdzane przez Sprzedawcę drogą e-mailową.(prosimy sprawdzić folder „spam”, jeżeli nie otrzymają Państwo potwierdzenia)
- Umowa sprzedaży zostaje zawarta z chwilą potwierdzenia zamówienia przez Sprzedawcę.
- Wysyłając zamówienie, Zamawiający oświadcza, że zapoznał się z treścią Regulaminu, w szczególności z możliwością odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania Towaru i akceptuje jego postanowienia.
- Sklep przyjmuje zamówienia przez całą dobę we wszystkie dni roku. Zamówienia złożone w niedziele i święta rozpatrywane będą w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu, w którym zamówienie zostało złożone.
- Ceny podawane w Sklepie są cenami wyrażonymi w złotych polskich (PLN) i zawierają podatek VAT. Cena podana przy każdym towarze jest wiążąca w chwili złożenia przez klienta zamówienia.
- Sprzedawca wystawia dokument potwierdzający sprzedaż jakim jest paragon (specyfikacja zamówienia) lub faktura VAT.
3. Formy płatności i realizacja zamówienia
- Zamawiający ma możliwość dokonania zapłaty:
a) poprzez płatność przelewem – realizacja zamówienia rozpocznie się najpóźniej w następnym dniu roboczym po zaksięgowaniu płatności na rachunku bankowym Sprzedawcy podanym w formularzu zamówienia. Zamawiający zobowiązany jest do dokonania zapłaty w terminie 7 dni. Po upływie wskazanego terminu zapłaty zamówienie zostanie anulowane o czym sklep poinformuje klienta za pośrednictwem emaila.
b) poprzez płatność elektroniczną, za pośrednictwem systemu PayU: kartą płatniczą lub poprzez e-przelew – rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego PayU.
Szczegóły dotyczące płatności za pośrednictwem PayU dostępne są na stronie internetowej usługodawcy: https://www.payu.pl/metody-platnosci. Realizacja zamówienia rozpocznie się najpóźniej w następnym dniu roboczym po zaksięgowaniu płatności na koncie Sprzedawcy podanym w formularzu zamówienia. Zamawiający zobowiązany jest do dokonania zapłaty w terminie
7 dni. Po bezskutecznym upływie terminu zapłaty zamówienie zostanie anulowane.
4. Warunki dostawy towarów
- Zamawiający w procesie zamawiania towaru może wybrać następujące formy dostawy według następującego schematu:
a) dostawa poprzez przewoźnika – np. firmę kurierską,
- Sprzedawca zastrzega sobie prawo odrzucenia błędnie lub częściowo wypełnionych formularzy zamówienia
(w szczególności błędny adres, e-mail, numer telefonu), które uniemożliwiają wykonanie umowy przez Sprzedawcę. W przypadku powstania takich wątpliwości odnośnie możliwości realizacji złożonego zamówienia, Sprzedawca podejmie działania w sprawie ich wyjaśnienia z Zamawiającym lub dokona zwrotu wpłaconych środków na rachunek z jakiego dokonano przelewu. - W momencie odrzucenia zamówienia nastąpi anulowanie zamówienia, a dane osobowe w nim zawarte zostaną usunięte z bazy danych sklepu.
- W momencie przekazania przesyłki przewoźnikowi, Zamawiający otrzymuje wiadomość e-mail lub SMS pod podany w formularzu nr telefonu z informującą o tym fakcie oraz o formie realizowanej wysyłki.
- Przewidywany czas dostawy wynosi 3-5dni roboczych, jednak sprzedawca zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu realizacji po wcześniejszym poinformowaniu klienta mailowo lub telefonicznie oraz po wyrażeniu przez niego zgody.
- W przypadku przesłania Towaru za pośrednictwem przewoźnika Konsument, celem ułatwienia ewentualnego rozpatrywania reklamacji, zobowiązany jest sprawdzić w obecności przedstawiciela przewoźnika Towar pod względem kompletności i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych mogących powstać podczas przewozu.
W przypadku stwierdzenia wad lub braków w Towarze należy sporządzić wraz z przedstawicielem przewoźnika protokół szkody, w którym stwierdzone zostaną wszelkie braki lub wady Towaru. - W celu ułatwienia i usprawnienia procesu kupowania za pośrednictwem Sklepu pomiędzy Zamawiającym, a Sklepem prowadzona jest korespondencja e-mailowa. W jej ramach Zamawiający będzie otrzymywał na podany przy logowaniu (rejestracji) adres mailowy wiadomości dotyczące zamawianych przez niego produktów. Wszystkie e-maile zawierają numer zamówienia, listę zamówionych towarów, kwotę i wybrany sposób płatności, oraz sposób dostarczenia, a także dane odbiorcy.
- Potwierdzenie zamówienia – W momencie całkowitego zaakceptowania zamawianych produktów oraz sposobu płatności i odbioru, Zamawiający otrzymuje informację potwierdzającą złożenie zamówienia. Zawiera ona numer zamówienia, wyszczególnienie wybranych towarów, wybrany sposób zapłaty i doręczenia, z podaniem adresu.
- Płatność przelewem – w przypadku kiedy Zamawiający wybrał płatność przelewem, może otrzymać dwa rodzaje informacji, w zależności od tego czy potwierdzenie przelewu przebiegło pomyślnie czy nie. W tym drugim przypadku, e-mail zawiera prośbę o ponowienie próby zapłaty.
- Brak potwierdzenia przelewu – w sytuacji kiedy kolejne próby zapłaty przelewem są nieskuteczne Zamawiający otrzymuje stosowną informację o zaistniałym problemie, z prośbą o kontakt ze Sklepem i zastrzeżeniem, że realizacja zamówionych pozycji została wstrzymana do czasu wyjaśnienia sytuacji.
- Kompletacja i wysłanie zamówienia – Po całkowitym skompletowaniu zamówionych pozycji i ich wysłaniu Zamawiający otrzymuje wiadomość potwierdzającą ten fakt.
- Anulowanie zamówienia – W przypadku anulowania zamówienia na wyraźne życzenie Zamawiającego kupujący otrzymuje stosowną informację wraz z potwierdzeniem anulowania zamówienia.
5. Reklamacje
- Sprzedawca obowiązany jest dostarczyć Konsumentowi Towar bez wad.
- Sprzedawca jest odpowiedzialny względem Klienta jeżeli Towar ma wadę fizyczną lub prawną.
- Reklamacja może zostać zgłoszona poprzez:
– przesłanie zgłoszenia reklamacyjnego na adres poczty elektronicznej Sprzedawcy,
– przesłanie pisemnego zgłoszenia reklamacyjnego na adres Sprzedawcy,
– osobiste zgłoszenie reklamacji w siedzibie Sprzedawcy,
– wypełnienie formularza reklamacyjnego znajdującego w załączniku nr 1 do Regulaminu.
- Reklamacja powinna zawierać:
– imię i nazwisko Konsumenta,
– nazwę Towaru oraz datę zakupu,
– datę wystąpienia wady,
– opis i rodzaj dostrzeżonej wady,
– żądanie Konsumenta.(zwrot zapłaconej kwoty, wymiana na nowy)
- Sprzedawca rozpatrzy reklamację Konsumenta niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od jej otrzymania.
- Po uprzednim uzgodnieniu ze Sprzedawcą reklamowany Towar należy wraz z reklamacją przesłać na wskazany przez Sprzedawcę adres.
- W przypadku uzasadnionej reklamacji, Sprzedawca, jeśli Konsument nie zażąda inaczej, nieodpłatnie usunie wadę lub wymieni Towar na inny, wolny od wad.
- Klient, niebędący Konsumentem, w przypadku zgłoszenia reklamacji, zobowiązany jest przesłać Sprzedawcy dokument potwierdzający zakup reklamowanego Towaru pod rygorem odrzucenia przez Sprzedawcę reklamacji.
6. Odstąpienie od umowy
- Konsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny
i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w pkt. 6.10. oraz pkt. 6.11. - Bieg terminu na odstąpienie od umowy rozpoczyna się od dnia dostarczenia towaru do klienta, jeśli umowa obejmuje więcej niż jeden towar i są one dostarczane osobno – od momentu dostarczenia ostatniego z towarów objętych umową.
- Konsument może odstąpić od umowy, składając Sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, stanowiącym Załącznik nr 2 do Regulaminu.
- Do zachowania terminu, o którym mowa w pkt.6.1. wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
- Sposób złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy – zgodnie z pkt. 5.4.
- W przypadku odstąpienia od Umowy sprzedaży zawartej na odległość, umowę uważa się za niezawartą.
- Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia Konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Towaru w sposób najtańszy, zwykły.
- Sprzedawca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba, że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
- Jeżeli Sprzedawca nie zaproponował, że sam odbierze Towar od Konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od Konsumenta do chwili otrzymania Towaru z powrotem.
- Jeżeli Konsument wybrał sposób dostarczenia Towaru inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedawcę, Sprzedawca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.
- Konsument ma obowiązek zwrócić Towar Sprzedawcy, lub przekazać go osobie upoważnionej przez Sprzedawcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania powyższego terminu, wystarczy odesłanie Towaru przed jego upływem na adres wskazany przez Sprzedawcę. Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu Towaru.
- Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości Towaru będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania Towaru.
- Prawo odstąpienia od umowy sprzedaży zawartej na odległość nie przysługuje Konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której przedmiotem świadczenia jest Towar nieprefabrykowany, wyprodukowany według specyfikacji Konsumenta lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.
7. POZASĄDOWE SPOSOBY ROZPATRYWANIA REKLAMACJI I DOCHODZENIA ROSZCZEŃ PRZEZ KONSUMENTÓW
ORAZ ZASADY DOSTĘPU DO TYCH PROCEDUR.
Konsument ma możliwość skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń. Informacje w przedmiocie wskazanych powyżej możliwości oraz zasady dostępu do właściwych procedur znajdują się na stronach internetowych: Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej (http://www.wiih.org.pl), Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (http://www.uokik.gov.pl).
8. Ochrona danych
Dane klientów są zbierane, przetwarzane i chronione w sposób opisany w polityce prywatności.
9. Postanowienia końcowe
1.Regulamin może ulec zmianie. Zmieniony regulamin ma zastosowanie do umów sprzedaży zawartych od dnia dokonanej zmiany i nie narusza zasad, na których zostały zawarte dotychczasowe umowy sprzedaży. Każda zmiana będzie publikowana na stronie www.madecohome.com w zakładce Regulamin.
2.W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie danych osobowych i ochronie praw konsumentów.
3.Integralną część Regulaminu stanowią załączniki: